Pokemon GO – popularna gra na telefon

Większość z nas pewnie kojarzy grę, która wyciągnęła z domów nie tylko dzieci ale również nas, dorosłych. Pokemon GO, kilka lat temu zdobyła ogrom fanów, a na ulicach mogliśmy spotkać osoby wędrujące z telefonami, których celem było zdobywanie nowych pokemonów.

Pokemon Go powraca w wielkim stylu – ale o co tak właściwie chodzi w tej grze?

Pokemon Go jest to gra, która istnieje już od ponad 20 lat. Naszym celem jest wcielenie się w rolę trenera, a głównym zadaniem jest „łapanie” pokemonów, za pomocą specjalnych „kulek”, które nazywane są pokeballami. Następnie złapane pokemony możemy ulepszać za pomocą treningów oraz rozwijać i przygotowywać do walki. Wszystko odbywa się za pomocą specjalnej aplikacji, którą należy pobrać na swój telefon.

Wirtualny świat Pokemonów – kilka istotnych informacji na temat gry

Gra oparta jest głównie na sygnale z GPS’a, dokładniej serwery aplikacji Pokemon Go śledzą pozycję danego gracza. Każda osoba spacerująca z włączona aplikacją, dzięki funkcji GPS, ma możliwość „spotkania” dzikiego pokemona. Aby złapać napotkanego pokemona, należy na ekranie telefonu wykonać „rzut” w taki sposób, aby trafić w wyznaczony cel. W grze dodatkową atrakcja są porozmieszczane punkty zwane PokeStop. W takim punkcie dodatkowo możemy zdobyć różne dodatkowe przedmioty, które później pozwolą nam np. ożywić pokemona po walce. PokeStop’y, zazwyczaj znajdują się w takich lokalizacjach jak parki, pomniki, kościoły czy rynki.

Oprócz PokeStop’ów, możemy również spotkać PokeGym. Są to areny, na których odbywają się walki przeciwnych frakcji. Każda osoba pobierająca grę Pokemon Go, wybiera jedną z trzech:

  • Niebieską
  • Czerwoną
  • Żółtą

Aby zdobyć PokeGym trzeba odbyć walkę z inną frakcją, następnie po wygranej walce, zostawiamy wybranego pokemona po to , aby pilnował arenę i walczył z ewentualnym przeciwnikiem. Zdobywanie PokeGym’ów jest jednym z najważniejszych zadań, czym więcej ich zdobędziemy, tym więcej korzyści dla nas. Warto tutaj również zaznaczyć, iż gra jest tak skonstruowana, aby zachęcić graczy do chodzenia nie tylko po swojej okolicy, ale również odwiedzania dalszych zakątków miasta.

Pokemon Go a bezpieczeństwo dzieci

Nie tylko dorosłych pochłonęło „łapanie” pokemonów, gra również zachęciła wiele dzieci do wyjścia z domów. Jest to wielka zaleta tej gry, ponieważ jako nieliczna nie wymaga siedzenia przed monitorem, czy telewizorem. Jednak warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo najmłodszych, które w szale biegają z telefonem, ograniczając tym swoją uwagę na otoczenie. Jak już wyżej wspomniano, PokeStop’y oraz PokeGym’y znajdują się w różnych miejscach, które mogą być poza kontrolą rodziców. Dlatego jeżeli Twoje dziecko gra w Pokemon Go, zwróć mu szczególną uwagę na kilka aspektów. Oto one:

  • Oczy dookoła głowy

Pomimo iż gra wymaga patrzenia w ekran, przekonaj dziecko aby jak najczęściej kontrolowało okolicę i drogę po której się przemieszcza.

  • Chodzimy nie jeździmy

Jeżeli Twoje dziecko zamierza „łapać” pokemony, nie zezwalaj aby w tym czasie jeździł na rowerze, rolkach, deskorolce czy hulajnodze. Podzielność uwagi w takim wypadku spada do zera.

  • Orientacja w terenie

Zawsze powinniśmy znać miejsce w którym dziecko się bawi, i mieć jasno ustalone rejony zabawy.

  • Kontrola rodzica

Warto kilka razy wysłać do dziecka SMS, lub wykonać kilka telefonów, aby upewnić się że wszystko jest w porządku. Możesz również skorzystać z dostępnych aplikacji, które pomogą w lokalizacji dziecka.

  • Zadbaj o zdrowie i bezpieczeństwo

Jeżeli Twoje dziecko planuje na kilka godzin wyruszyć w celu poszukiwania okolicznych pokemonów, zadbaj o odpowiednie nakrycie głowy, wodę oraz krem UV ( w okresie letnim).

  • Wspólna zabawa

Warto również dla bezpieczeństwa najmłodszych, rozważyć opcję wspólnej zabawy. Dla dziecka będzie to wielka frajda, a dla nas chwila śmiechu i resetu po ciężkim dniu.

  • Płatne dodatki

Jak w większości gier, można również zakupić pełnopłatne dodatki czy bonusy. Ustal z dzieckiem czy wyrażasz zgodę na takie czynności.

Pokemony – nie tylko na aplikacji

Tysiące dzieci pokochało Pokemony, jest to również okazja do tego, aby móc sprezentować ulubionego pokemona w postaci maskotki czy figurki. W internecie możemy znaleźć praktycznie wszystko, tak jest również w tym przypadku. Koszulki, piżamki, kubki, poduszki czy inne gadżety będą wspaniałym prezentem dla nie jednego dziecka.

Artykuł opracowany przy współpracy z wiadomoto.pl