O dystrybucji cyfrowej

gameshunt

Dystrybucja cyfrowa (po ang. Digital Distribution) (w dalszej części tekstu oznaczona jako DC) polega na tym, że zamiast gry w postaci fizycznego nośnika (CD, DVD…) dostajemy możliwość ściągania jej (wielokrotnie) bezpośrednio na dysk.
Jest wiele platform dystrybucji cyfrowej. Najbardziej znany jest Steam.


Zanim przejdę do szczegółów chciałabym najpierw pewną rzecz wyjaśnić:
Nie będę podawać na stronie żadnych promocji do stron, które sprzedają tylko klucze (tzn. keyshopy). Kupowanie na tego typu stronach wiąże się z ryzykiem, że gra może zostać usunięta z naszego konta lub nawet możemy utracić konto. Nie są to autoryzowani sprzedawcy, a klucze kupujecie na własne ryzyko, bo nie jest znane źródło pochodzenia.
Z tego samego powodu nie warto kupować również kluczy na allegro itp. serwisach.
Po czym można poznać, że sklep nie jest autoryzowanym sprzedawcą ? Może się na to składać jeden lub kilka czynników spośród poniższych:

  • sklep nie ma w regulaminie i na stronie kontaktowej podanych żadnych danych firmowych (ani adresu ani żadnych numerów NIP, REGON itp.)
  • posiadają produkty przeznaczone na inny rynek. W takich wypadkach przy niektórych produktach można zobaczyć dopisek VPN (czyli aktywowanie wymaga zmiany regionu, podszycie się pod inny kraj niż ten, w którym przebywamy) albo np. gra jest dostępna tylko w języku rosyjskim.
  • niektóre produkty posiadają informacje o tym, żeby pliki instalacyjne kupujący załatwił sobie we własnym zakresie, a sprzedawca dostarcza tylko klucz aktywacyjny
  • klucze przesyłane są w formie skana z pudełka czyli dana kopia nie była przeznaczona do sprzedaży w dystrybucji cyfrowej

 


Wracając do omawiania dystrybucji cyfrowej: ma ona swoje zalety i wady, większość osób pewnie ciągle woli mieć fizycznie grę, woli kupić pudełko. Mnie do DC przekonała wygoda, łatwość, szybkość i to, że pudełka nie zajmują miejsca w pokoju. Mając w miarę sensowną szybkość internetu grę mam szybciej niż trwałaby instalacja z płyty, nie mówiąc już o tym, że nie trzeba z domu wychodzić albo czekać na paczkę ze sklepu.

Kupno gry w dystrybucji cyfrowej jest łatwe i wygodne, w większości miejsc wystarczy zwykła karta debetowa lub kredytowa by zapłacić. Można też skorzystać z PayPala, którego doładujemy środkami z polskiego banku w parę minut.

Kolejną zaletą są częste i duże promocje, nawet dla Polaków (którzy pudełka mają często taniej niż reszta Europy, a w dystrybucji cyfrowej ceny mamy te same) te promocje są korzystne i często przebijają ceny gier w pudełkach. Poza tym nie trzeba płacić za dostawę.

Jednak najważniejsza (jak dla mnie, bo dla niektórych to jest właśnie największa wada) zaleta kupowania w DC jest to, że gry nie zajmują miejsca na półkach, w pokoju.

Kupując gry w DC nie musimy się martwić o nośniki, o to, że czytnik nie odczyta płyty, bo jest porysowana. Grę mamy dostępną zawsze i wszędzie. Nie ma problemu, żeby zrobić sobie też kopię np. jak wyjeżdżamy gdzieś gdzie nie mamy dostępu do Internetu.

Coraz częściej gry w DC (na razie chyba tylko na Steamie i Originie) przechowują ustawienia gier, save’y w chmurze (cloud), dzięki czemu jak zagramy na innym kompie lub przeinstalujemy system to nie będziemy musieli się martwić o to, że zapisane stany gry przepadną.

To takie spojrzenie pokrótce, bo oczywiście jest dużo więcej aspektów, które można by omówić.


Teraz krótka rozpiska najpopularniejszych platform dystrybucji cyfrowej:
Steam – najpopularniejsza platforma, najbardziej rozbudowana. Jeśli chcecie mieć gry tylko w jednym miejscu to najłatwiej to zrobić na Steamie, bo najbardziej rozbudowaną bibliotekę gier. Są tu zarówno nowości, jak i starsze gry (np. Fallout, Commandos, Morrowind, seria Oddworld i wiele, wiele innych) oraz gry tzn. indie (niezależne, często są to mniejsze gry, robione za mniejsze pieniądze, gdzie twórca w pełni realizuje swój pomysł bez nacisku dystrybutorów i speców od marketingu). Właścicielem Steama jest firma Valve czyli twórcy takich gier jak Portal, Half-life, Left4Dead. Zaletą gier na Steamie jest to, że często mają clouda, achievementy (osiągnięcia), statystyki. Rozbudowana jest społeczność i łatwo możemy się komunikować ze znajomymi, wysłać im prezent w postaci gry, pochwalić się osiągnięciami itp. Kupione gry ściągamy przez program, który trzeba zainstalować.

GOG (skrót od Good Old Games) – właścicielem jest polska firma CD Projekt, jednak strona jest bardziej nastawiona na zagranicznych odbiorców, więc nie znajdziemy tu raczej gier w polskiej wersji językowej. GOG skupia się głównie na starszych produkcjach i są one często dostosowane do nowych systemów (np. Fallout kupiony na steamie ma u mnie na Windows 7 problemy graficzne, podczas gdy wersja GOGowa działa pięknie). CD Projekt chcą promować swoja platformę wydał Wiedźmina 1 i 2 na GOGu bez DRM (zabezpieczeń utrudniających kopiowanie). Dodatkowo do chyba każdej gry dodawane są różne bonusy w postaci soundtracków, tapet, avatarów, artbooków itp. Już na samym początek możemy kilka gier mieć za darmo. Gry można pobierać zarówno przez specjalny program jak i bezpośrednio ze strony.

GamersGate – podobnie jak Steam są tu gry nowsze, starsze jak i indie, jednak katalog gier jest mniejszy (chociaż zdarzają się mniej popularne produkcje, których nie ma na Steamie, a są na GG). Wiele gier z katalogu można aktywować na Steamie, część na Originie, a także Uplayu. Jeśli gra nie ma żadnego DRM to ściągamy ją bezpośrednio ze strony.  Zaletą jest system lojalnościowy, gdzie za każdy zakup otrzymujemy blue coins i experience. Blue coins można wykorzystać jako płatność za gry. Zbierając experience awansujemy na kolejne poziomy (jest ich 5). Jest też system, w którym jak ktoś zrobi zakupy wchodząc z naszego specjalnego linka to otrzymujemy % od jego zakupów (w postaci blue coins)  i czym mamy wyższy poziom tym większy jest to % (2%, 2.5%, 3%, 5%, 10% na poszczególnych).

GreenManGaming – nowością, której chyba nigdzie indziej nie ma jest to, że część gier można odsprzedać (trade-in), nawet jeśli w nie pogramy. Jest też system, gdzie za każdego poleconego, który zapisze się z naszego linka i wyda na gry przynajmniej 2£ to wtedy oboje otrzymujecie po 2£, dlatego warto zarejestrować się z czyjegoś linka (tutaj jest mój). Wiele gier z katalogu można aktywować na Steamie, część na Originie, a także Uplayu. Jeśli gra nie ma żadnego DRM to ściągamy ją przez specjalny program zwany Capsule.

Origin – dosyć nowa platforma, której właścicielem jest EA. By pograć gry trzeba instalować dodatkowy program. Wszelkie gry EA wydane od roku 2008 roku podpinają się do Origina. By podpiąć starsze trzeba się kontaktować z supportem. Ceny w polskim Origin Store są dostosowane do naszego rynku i porównywalne do cen wersji pudełkowych. Są tu głównie gry wydawane przez EA, ale zaczynają się też pojawiać inne. Minusem jest dosyć toporna strona, trudności w znalezieniu czegokolwiek. Także kupno i instalacja DLC to mordęga np. w przypadku Mass Effect 2, Dragon Age. Niestety DLC nie kupuje się ani nie instaluje poprzez Origin, tylko przez osobny serwis. Być może w nowszych grach w końcu zrobią to porządnie. EA zmusza graczy do używania Origina np. Battlefield 3 i 4 go wymagają, a na Steamie nie można zakupić między innymi Dragon Age 2, Mass Effect 3 mimo iż wcześniejsze części tam są.

CDP.pl – sklep polskiego wydawcy i twórcy gier z serii Wiedźmin. W swojej ofercie mają także gry innych wydawców.

BoxOffStore.pl – oficjalny sklep Techlandu, ale w swojej ofercie mają także gry innych wydawców.

GamesRepublic – sklep prowadzony przez polską firmę 11bit – wydawcę i twórców gier np. serii Anomaly. Na razie w ofercie głównie są gry niezależne.

Empik – sklep z grami w pudełkach, a od niedawna zajmują się też cyfrową dystrybucją.

Muve Digital – prowadzony przez firmę Cenega Poland. Gry trzeba pobierać przez specjalny program. Do wypróbowania działania dobre będzie pobranie paru darmowych gier.

GameFly – mają dużo ograniczeń, przez co Polacy wielu gier nie mogą kupić. Usługa Unlimited PC Play, która za pewną opłata umożliwia nieograniczone granie w kilkaset gier też niestety nie jest u nas dostępna.

GetGames  – sklep z Wielkiej Brytanii. Wiele gier z katalogu można aktywować na Steamie, część na Originie, a także Uplayu.

Nuuvem – brazylijski sklep, w którym wszystkie ceny są w walucie real brazylijski.

Desura – nastawieni na gry indie i różne mody do gier. Osoby, które używają Linuxa znajdą tu sporo dla siebie.

Amazon Digital Game Downloads – Mają często świetne promocje. Więcej o kupowaniu na Amazonie napisałam w osobnym wpisie.

Oprócz tego własne sklepy ma Blizzard, Ubisoft, a także serwisy, które początkowo zajmowały się jedynie paczkami z grami niezależnymi (Indie Bundle) np. IndieGala Store, BundleStars Store, Humble Store.


Warto wspomnieć, że są gry tzn. Steamworks, które i tak po kupnie musimy podpiąć do Steama i stamtąd musimy je pobrać. Gry Steamworks są sprzedawane zarówno w pudełkach, jak i na GamersGate, GreenManGaming i wielu innych. Najczęściej wtedy jest informacja w wymaganiach gry o tym. Można też zapoznać się z listą gier podpinanych do Steama.